header short

Last Updated on 02 September 2014

Committee Members

 

Millburn Township was created by an act of the New Jersey State Legislature on March 20, 1857. Since its incorporation as a municipality in 1857, the Township has operated under the Township Committee form of government. A Business Administrator manages the day-to-day functions of the Township. The Township Committee is made up of five members elected to staggered, three-year terms. At the Committee’s organizational meeting each January, one member is elected to serve as chairman for a twelve-month term and another is chosen to serve as vice chairman. Under state statute the chairman of a Township Committee also holds the title of mayor.

 

Robert J. Tillotson, Mayor
First term began January 1, 2009
Current term expires on December 31, 2014

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

W. Theodore Bourke, Deputy Mayor
First term began January 1, 2011
Current term expires on December 31, 2016

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Sari Greenberg, Committeewoman
First term began January 1, 2012
Current term expires on December 31, 2014

 
Sandra Haimoff, Committeewoman
First term began January 1, 2004
Current term expires on December 31, 2015

Ian Mount, Committeeman
First term began January 1, 2014
Current term expires on December 31, 2016
 

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 



Correspondence to the Township Committee Members should be sent to:

Millburn Town Hall, 375 Millburn Avenue, Millburn, NJ, 07041.

Township Committee members will be available to meet with the public on Mondays from 8:30AM to 10:30AM on the 2nd floor of Town Hall in the conference room.